2022 DGS Ek Tercihlerine Dair Bilmek İstediğiniz Her Şey

2022 DGS Ek Tercihlerine Dair Bilmek İstediğiniz Her Şey

Her yıl Temmuz veya Ağustos ayında düzenlenen ve meslek yüksekokulları, açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına girebilmek için katıldığı DGS Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’de aldıkları puana göre herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar oldu. Açıklanan ilk yerleştirme sonuçlarına göre açıkta kalan adaylar da dört gözle ek tercihleri beklemeye başladı. Peki ilk yerleştirmenin ardından boşta kalan kontenjanlar belli oldu mu veya kılavuz yayınlandı mı? Adana DGS hazırlık kursu Işın Eğitim Kurumları, 2022-DGS ek tercihlerine dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladı.

2022 DGS’de Ek Tercihler Var Mı?

Bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi üniversitelerde kalan boş kontenjanlar için ek yerleştirme ve tercih işlemlerinin yapılması bekleniyor.

2022 DGS’de Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

2022 DGS’ye dair ek yerleştirme tercihleri için henüz duyurulan bir tarih yok. Bu konuda bir gelişme yaşandığında Işın Eğitim Kurumları olarak sizlere blog sayfamızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.

DGS Ek Tercih Kılavuzları Yayınlandı Mı?

ÖSYM, DGS Ek Tercih Kılavuzu’nu henüz yayınlanmadı. Kılavuz yayınlandığında ve adayların erişimine açıldığında boşta kalan kontenjanlar da belli olacak. Boşta kalan bu kontenjanlar için de Yükseköğretim Kurumu YÖK tarafından merkezi olarak ikinci bir yerleştirme yapılacak.

Günü geldiğinde 2022 DGS’de Ek Yerleştirmelerin tarihi ve boşta kalan kontenjanların ÖSYM’nin resmi internet adresinde yayınlanması bekleniyor. Ancak unutulmaması gereken bir diğer husus da ilk yerleştirmede herhangi bir programa yerleşebilen adayların ek yerleştirmede tercihte bulunma hakkına sahip olmayacağı. Ek tercih işlemleri bireysel olarak TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile dijital olarak gerçekleştirilebilecek. Posta yolu ile tercih işlemi yapılamayacak. ÖSYM resmi internet adresinden yayınlanacak sonuçların ardından, belirtilen tarihlerde yerleştikleri programlara kayıt yaptırmaları gerekecek.

Bunun dışında ilk yerleştirmede öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmezken ikinci yerleştirmenin ardından 30 Türk Lirası ücret alınacak. Bu ücret yatırılmadığı taktirde adayın gerçekleştirdiği tercih işlemleri geçersiz sayılacak. Ve bu ücretler hiçbir surette adaya geri ödenmeyecek.

Siz de DGS’de başarılı olmak için Işın Eğitim Kurumları’nın size özel sunduğu eğitim olanaklarıyla tanışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu