KPSS Ortaöğretim Sonuçları Açıklandı! KPSS Tercihleri Ne Zaman?

KPSS Ortaöğretim Sonuçları Açıklandı! KPSS Tercihleri Ne Zaman?

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı. 6 Kasım günü düzenlenen sınavın ardından ÖSYM bugün sınav sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarını görmek isteyen adaylar ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden girecekleri sonuç sorgulama ekranından puanlarını görebilecekler.

2022 KPSS Ortaöğretim Sınav Sonuçları İçin Tıklayın

T.C. Kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr linkine tıklayarak kolayca sonuçlarınızı görebilir ve tercih alternatiflerinizi değerlendirebilirsiniz.

Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

2022 yılı KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarının sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler tercih dönemine çevrildi. Adaylar P1, P2 ve P3 puan türüne göre tercih yapabilmek için ÖSYM’nin açıklayacağı tarihi bekliyor. Peki tercihler ne zaman başlıyor? KPSS puanı ile personel alacak olan kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonları için tercih ve yerleştirme takvimi belli oldu.

ÖSYM’nin 18 Eylül günü gerçekleştirdiği Lisans KPSS sınavı, 3 Kasımda Ön Lisans sonuçlarının açıklanması ve son olarak 24 Kasımda ortaöğretim sonuçlarının açıklanmasının ardından sıra nihayet tercihlere geldi.

ÖSYM’nin duyurduğu takvime göre 21 Aralık günü KPSS tercih kılavuzu yayınlanacak. 28 Aralık gününe kadar da tercih işlemleri sürecek.

KPSS Tercihi Nasıl Yapılır?

Yayınlanacak olan tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM’nin resmi web adresindeki aday işlemleri sistemi üzerinden adaylar T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifrelerini kullanarak tercih işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bunu yaparken tercih kılavuzunu dikkatli biçimde incelemeyi de ihmal etmemeleri gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu