ÖSYM’den YKS’ye Giren Adayları İlgilendiren Duyuru: Ortaöğretim Bilgileri Güncellenebilecek

ÖSYM’den YKS’ye Giren Adayları İlgilendiren Duyuru: Ortaöğretim Bilgileri Güncellenebilecek

2024 YKS’nin değerlendirme süreçleri devam ederken sınava giren adayları yakından ilgilendiren bir duyuru geldi. ÖSYM başkanlığınca yayınlanan duyuruda adayların 24-28 Haziran tarihleri arasında aday işlemleri sistemine girerek ortaöğretim bilgilerini kontrol edip, bir yanlışlık varsa güncelleyebilecekler. Yapılan itirazlar 28 Haziran günü saat 16.00’a kadar onaylanacak. Adana’nın önde gelen YKS dershanelerinden Işın Eğitim Kurumları 2024 YKS’ye ilişkin son gelişmeleri sizler için derledi.

Adaylar mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumu ile görüşerek Milli Eğitim Bakanlığının e-okul sistemi üzerinden düzeltme talebinde bulunabilecekler. 28 Haziran’a kadar da ÖSYM’nin resmi internet adresine girip, aday işlemleri sistemi üzerinden eğitim durumlarını güncelleyebilecekler. Yapılan başvurular da yine 28 Haziran günü saat 16,00’a kadar onaylanacak.

Eğitim bilgisini e-okul sistemine ekleyebilecek durumda olmayan adayların da Kamu Kurumları İşletim Sistemlerine girerek eğitim bilgilerini güncellemesi mümkün.

OBP’ye dair işlemlerin gerçekleştiği tarihte adayların eğer tek bir eğitim bilgisi varsa doğal olarak bu bilgi kabul ediliyor. Ancak bu tarih itibariyle birden fazla eğitim bilgisi bulunuyorsa, adayın seçtiği bilgiler değerlendirmeye alınacak.

OBP Nedir?

Ortaöğretim Başarı Puanı OBP, Türkiye Cumhuriyetinde ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin bu dönemdeki akademik başarılarını ifade eden bir çeşit puanlama sistemidir. Ortaöğretim Başarı Puanı, adayların YKS puanının hesaplanmasında dolayısıyla da tercih ve yerleştirme sürecinde önemli rol oynuyor. Bu yüzden ortaöğretim bilgilerinde bir yanlışlık olduğunu düşünen adayların, geç kalmadan güncelleme başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

OBP Nasıl ve Nereden Güncellenir

İlk olarak ortaöğretim bilgilerinde yanlışlık olduğunu düşünen aday mezun olduğu veya olacağı eğitim kurumuyla görüşmeli. Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığının e-okul sistemi aracılığı ile düzeltme talebinde bulunmalı ve ardından ÖSYM aday işlemleri sisteminden gereken güncellemeyi yapmalı. Aşağıdaki linke tıkayarak siz de güncelleme talebinde bulunabilirsiniz. https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGuncelle

YKS sınavına dair gelişmelerden haberdar olmak için Işın Eğitim Kurumlarını takip etmeye devam edin.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu