Renklere Göre Meslek Seçmek Mümkün Mü?

Renklere Göre Meslek Seçmek Mümkün Mü?

Her yıl milyonlarca öğrenci YKS maratonunda hayallerindeki üniversite ve bölüme yerleşebilmek için ter döküyor. Genç yaştaki bireylerin hangi bölümde okumak istediklerine karar verme süreci ise en az sınavın kendisi kadar zorlu. Kariyer ve istihdam olanakları, kişisel ilgi alanları, beceriler, yetenekler ve güncel trendler öğrencilerin gelecekteki mesleklerini seçerken gözettiği kriterler arasında. Kariyer ve meslek seçiminde renklerin önemine vurgu yapan bazı yaklaşımlar son zamanlarda gündem oldu. Peki gerçekten de renklere göre kariyer tercihi yapılabilir mi? YKS’de başarının adresi Işın Eğitim Kurumları merak edilenleri sizler için anlattı.

Bazı yaklaşımlara göre her insanın bir rengi olduğu düşünülüyor. Ses dalgalarının renklerle eşleşmesinin neticesinde kişinin rengi tespit ediliyor ve bu rengin karakterine göre kişilik özelliklerine dair bazı çıkarımlar yapılıyor.

Her Renge Uygun Meslek Grupları Mı Var?

Bu alanda çalışanlar her renk için bir meslek grubu olduğu görüşünde. Örnek vermek gerekirse kırmızı renkli çocukların genelde daha hareketli bir yaşam tarzına meyilli oldukları ve paramedik, ameliyat hizmetleri gibi mesleklerde başarılı olabilecekleri düşünülüyor.

Derin Düşünmeyi Sevenlerin Rengi Mavi

Bu yaklaşıma göre mavi renkli olarak tanımlanan kişilerin derin düşünmeyi, planlı ve programlı hareket etmeyi ve yavaş hareket etmeyi sevdikleri düşünülüyor. Bu yüzden mavi rengi taşıyanların sağlık sektöründe fizyoterapi, radyoterapi gibi branşlarda başarılı olacağı düşünülüyor.

Mühendisliğin Rengi Sarı

Renklere göre kişilik analizi yapan bu yaklaşımda sarı renk, monotonluktan nefret eden, problem çözebilen ve yeniliklerin peşinden koşmak isteyenlerin rengi. Hal böyle olunca sarı renkli kişilikler için ideal meslek grubu olarak mühendislik branşları öne çıkıyor.

Psikolojinin Rengi Yeşil

Yeşil renkle kodlanan insanların psikoloji alanında çalışmaya elverişli olduğunu belirten bu yaklaşımda, yeşil renkli insanların karşı tarafa kolay güven aşıladıklarına, kendilerine yüksek güven duyduklarına atıfta bulunuluyor.

Kendi Rengin Sevdiğin Renk Değil

Konuyla ilgili konuşan uzmanlar kendi renginizin en sevdiğiniz renk olmadığının altını çiziyor. Sevdiğiniz renk içinde bulunduğunuz süreçle ilgili olarak bilinçaltınızın yansıması. Sevdiğimiz renklerin duruma göre değişebildiği ancak kişilik renklerinin değişmediği görüşü hakim.

Renkler Performansı ve Başarıyı Etkiliyor

Bu yaklaşımı savunanların sınava hazırlanan öğrencilere tavsiyeleri ise şu şekilde: “Giyim konusunda turkuaz ve yeşil gibi renkleri tercih edebilirsiniz ancak elinizdeki kalemin rengi kırmızı veya sarı olmalı. Zira turkuaz ve yeşil renkler, stres faktörünü azaltıcı bir etki gösterir. Kırmızı ve sarı gibi renkler de karar alma mekanizmasını hızlandırır. Zihni canlı tutar.”

Tüm bunların doğruluk payı var mı yoksa safsatadan mı ibaret bilemesek de kariyer tercihi yaparken profesyonel bir rehberlik hizmeti almanın öneminden eminiz.

Siz de sınava hazırlık maratonunda Işın Eğitim Kurumlarını tercih ederek hayallerinize Işın’lanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu