Türkiye’de İş İmkanı En Fazla Olan Lisans Bölümleri

Türkiye’de İş İmkanı En Fazla Olan Lisans Bölümleri

YKS, 17 ve 18 Haziran 2023 tarihlerinde yapıldı. Milyonlarca aday, şu an sonuçların açıklanmasını ve tercih sürecinin başlamasını bekliyor. Adaylar, üniversite ve bölüm tercihlerini yaparken iş imkanlarını da araştırıyor. Işın Eğitim Kurumları olarak iş olanağı en fazla olan 10 bölümü sizler için derledi. İyte iş olanağı en fazla olan 10 bölüm…

1 – Yazılım Mühendisliği

Dijital dünyanın gelişmesiyle işletmeler sanal mağazalar, kurumsal web siteleri, e-ticaret platformları oluşturuyor. Bu bölümden mezun olanlar bilgisayar oyunlarından ağ kontrol sistemlerine, programlama dillerinden, yazılım ürünlerine kadar pek çok alanda iş imkanı elde ediyor.

2 – Otomotiv Mühendisliği

Otomotiv mühendisliği Türkiye’de olduğu gibi dünyada da önemli iş imkanları sağlıyor. Bu bölüm mezunları kamyon, otobüs, otomobil, traktör, zırhlı askeri araçlar, motosiklet gibi her türlü motorlu kara taşıtının üretiminde yer alıyor.

3 – İspanyol Dili ve Edebiyatı

Pek çok ülkenin resmi dili olan İspanyolca, dünyada İngilizceden sonra en yaygın kullanılan dildir. Latin Amerika ülkeleri ticari ilişkilerin artması, İspanyolcaya hakim personel ihtiyacına neden oluyor. Bu bölüm mezunları, turizm, ticaret, medya, eğitim ve tercüme gibi alanlarda çalışma imkanı buluyor.

4 – Ağaç İşleri ve Endüstri Mühendisliği

Bu bölümden mezun olanlar ahşap malzemelerin, en kısa sürede, en düşük maliyette ve kaliteli şekilde üretilmesini sağlarlar.

5 – Hemşirelik

Bu bölümden mezun olanlar tedavi planını uygulamak, gidişatı değerlendirmek, hastayı fiziksel muayeneden geçirmek ve acil durumlarda müdahale etmek gibi görevler üstleniyor.

6 – Pilotaj

Bu bölümden mezun olanlar özel havacılık şirketlerinin yanı sıra ticari havayolu şirketlerinde, askeri hava kuvvetlerinde ve kamu kurumlarında çalışabiliyor. Havacılık eğitmenliği de pilotaj mezunlarının çalışabileceği alanlardan biri.

7 – Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği

Bu bölümden mezun olanlar, limanların tasarlanması ve işletilmesi, gemi operasyonlarının yürütülmesi, seferlerin planlanması ve gemi rotalarının belirlemesi gibi alanlarda çalışabiliyor.

8 – Oyun Tasarımı

Türkiye, oyun sektöründe hem en büyük tüketiciler hem de en büyük üreticiler arasında bulunuyor. Özellikle mobil oyun sektöründe pek çok yerli şirket oyun üreterek, dünyaya pazarlıyor. Bu bölüm mezunları, oyunun tasarlanıp geliştirilmesinden tüketiciye sunulmasına kadar her aşamasında yer alıyor.

9 – Özel Eğitim Öğretmenliği

Türkiye’de özel eğitim ihtiyacı olan birey sayısı günden güne artıyor. Bu kişilerin kendilerine uygun bir eğitim alarak, topluma entegre edilebilmeleri için özel eğitim öğretmenlerine ihtiyaç var. Özel Eğitim Öğretmenliği listenin 9. sırasında.

10 – Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Türkiye, gıda üretim ve restoran sektöründe önemli adımlar atıyor. Sosyal medya aracılığıyla yetenekli şefler, kendi girişimlerini kurma olanağı kazanıyor. Türk gastronomisi dünyada da adını duyurmaya başladı. Dolayısıyla mutfak şefi, aşçı, tüketim şefi ve AR-GE uzmanı gibi iş alanları olan bu bölüm listenin onuncu sırasında bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu