Yurt Dışında Üniversiteye YKS Puanı Şartı Getirildi

Yurt Dışında Üniversiteye YKS Puanı Şartı Getirildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışındaki üniversitelerde okumayı hedefleyen adaylara ilişkin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanı alma şartını getirdi.

"Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği”nde gerçekleştirilen değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarına kaydolmak için YKS puan şartı getirildi.

Değişiklikle, ortaöğrenimlerini Türkiye'de tamamlayan ve YKS kılavuzuna göre Türkiye'de kayıt yaptırılabilen programları yurt dışında okumak isteyenlerin YKS’de bu bölüm için istenen sıralama dilimine girmeleri gerekecek.

Buna ilişkin belge, başvuru yapılırken ilgili kuruma verilecek. YKS'ye girmeyen ya da ilgili bölüm için istenen başarı dilimine giremeyen adayların denklik başvuruları reddedilecek.

Bu tarihten sonra kayıt yaptıranlar için tıp doktorluğu, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk programlarından yapılan denklik başvurularında şu şart aranacak: Adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumunun, dünya üniversite sıralamalarının en az ikisinde, ilk binde yer alması gerekecek. Aksi halde, adayın denklik başvurusu kabul edilmeyecek.

Ancak öğrenime başlanılan yıl YÖK tarafından kabul edilen sıralama kuruluşlarının yaptığı dünya üniversite sıralamalarının en az üçünde ilk 400'lük dilim içerisinde yer alan yükseköğretim kurumlarından alınan diplomalara denklik işlemi uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu