Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı Başladı

Bursluluk Sınavı Başvuruları Başladı Başladı

Çok sayıda öğrencinin merakla beklediği 2023 yılı Bursluluk Sınavı için başvuru süreci başlamış bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıllarda 70 bin olan kontenjanın bu yıl 100 bine çıkarıldığını duyurdu. Fazladan ilan edilen bu 30 bin kontenjanın tamamı da deprem bölgesindeki öğrencilere ayrıldı.

3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleşeceği duyurulan Bursluluk Sınavı’na ilişkin başvuru süreci başladı ve kılavuz Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yayınlandı. Sınava dair son gelişmeleri Işın Eğitim Kurumları sizler için derledi.

16 Haziran’a Kadar Devam Edecek

Ortaöğretim kurumlarındaki eğitimlerini burslu şekilde devam ettirmek isteyen öğrencilerin yarışacağı sınava 29 Mayıs ve 16 Haziran tarihleri arasında başvuru yapılabilecek. Kılavuzda belirtilen şartları taşıyan KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sınava girebilecekler. Bununla birlikte yurt dışında yaşayan ancak e-Okul sistemine kayıtlı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu sınava başvurabilecekler. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları KKTC kimlik numaraları aracılığı ile eğitim ataşeliği üzerinden başvuru yapabilecekler.

Sınav müfredatı 2022-2023 öğretim yılının ilk dönem konularından oluşuyor. Konulara göre soru dağılımında veya soru sayısında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Öğrenciler çoktan seçmeli ve dört şıktan oluşan toplam 100 adet soruyu, 120 dakikalık zaman diliminde cevaplamaya çalışacaklar.

Fotoğraflı sınav giriş belgeleri sınavdan 7 gün önce www.meb.gov.tr adresinden edinilebilecek. 3 Eylül Pazar günü düzenlenecek olan sınavın sonuçları ise 22 Eylül’de ilan edilecek. Başvuru kılavuzunu görüntülemek için

tıklayabilirsiniz.

Sınav süreçlerine dair gelişmelerden haberdar olmak için Işın Eğitim Kurumları’nı takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu