LGS’de Başarı İçin Kaygınızı Kontrol Altına Alın!

LGS’de Başarı İçin Kaygınızı Kontrol Altına Alın!

Tüm Türkiye’den bir milyonu aşkın sekizinci sınıf öğrencisinin yarışacağı LGS için heyecan dolu geri sayım sürüyor. Adaylar LGS puanı ile öğrenci kabul eden liselerden birine yerleşebilmek için kıyasıya bir yarış halinde. Bu da o yaştaki bireylerin üzerinde korkunç bir baskı, kaygı ve stres yaratıyor. En az konuları zamanında bitirip, çok sayıda deneme çözmek kadar bu stresle başa çıkabilmek de sınavda başarılı olmanın şartları arasında. Peki bu stresle nasıl mücadele edebiliriz? 2023 LGS’de başarılı olmanın yolu ne? Zorlu sınav sürecinde ailelere nasıl bir görev düşüyor? Hepsini ve daha fazlasını Işın Eğitim Kurumları sizler için anlattı.

Eğitim uzmanları, öğretmenler ve psikologlar; öğrencilerin sınav süreçlerine dair bazı benzer tavsiyelerde bulunurlar. Bunlardan en önemlisi günü verimli geçirebilmek ve bedenimizi disipline edebilmek adına erken uyanma alışkanlığının kazanılmasıdır. Zira erken uyandığınızda dilediğiniz gibi planlayacağınız ve en verimli şekilde kullanabileceğiniz uzun bir günle karşılaşırsınız. Bedeniniz disipline girer ve sınav sabahı kendinizi enerjik hissedersiniz. Elbette ki genç bireylerin tüm günlerini masa başında ders çalışarak geçirmesi beklenemez. Bu yüzden mutlaka keyif aldığı aktivitelere zaman ayırmalıdır. Bu sayede ders çalışırken daha rahat motive olabilir, hayatın güzelliklerinden mahrum kalmadığını hissedebilir.

Bir diğer önemli konu da sınava bu kadar az zaman kalmışken, çözülen deneme sınavlarının gerçek sınav koşullarına en uygun şekilde çözülmesidir. Öğrenciler gerçek sınavın başlama saatinde denemenin başına oturmalı ve sınav süresi bitene kadar kalkmamalı, mola vermemelidirler. Aksi taktirde sınavda zamanı doğru ve başarılı yönetmek mümkün olmayacaktır.

Sınav Süreçlerinde Ailelere Ne Gibi Görevler Düşüyor?

Başarılı olan öğrencilerin hikayelerine baktığımızda önemli bir çoğunluğunun ailelerinden pozitif katkı aldığını görürüz. Aile bireyleri sınava hazırlanırken bir öğrencinin en çok etkileşimde bulunduğu insanlardır. Onlardan alacakları pozitif yaklaşımlar, hedeflerine daha iyi odaklanıp, daha sağlam adımlarla ilerlemelerini sağlar. Üzerinde zaten yeterince stres ve baskı varken bunlara bir yenisini de aile bireylerinin eklememesi gerekir. Sonuç olarak çocuğun kendisini güvende hissedebilmesi için ona duyduğunuz sevgi ve desteğin sınav sonuçlarıyla bir ilgisinin olmadığını hissettirebilmeniz gerekir. Eğer öğrenci sınavdaki başarının veya başarısızlığın olası sonuçlarının farkındaysa ve bu bilinçle hareket ediyorsa, bunu ona her gün yeniden hatırlatmanın bir anlamı yoktur. Unutmamanız gerekir ki bu, onun hayatındaki ilk veya son sınav değil. Ancak siz onun tek ailesisiniz.

LGS’de Başarılı Olmak İçin Tavsiyeler

Unutmamak gerekir ki sınavlar zihinsel açıdan olduğu kadar fiziksel açıdan da zorlu süreçlerdir. Sınavda başarılı olmak için dirençli ve güçlü bir bedene de ihtiyacınız vardır. Bu yüzden uykunuzu iyi almalı, düzenli ve dengeli beslenmeli ve fiziksel egzersizlerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

Siz de eğitim hayatınızda başarıya ulaşabilmek için Işın Eğitim Kurumları ile tanışabilirsiniz. Uzman ve tecrübeli eğitmenleri, kaliteli ve sınav müfredatına uygun yayınları ve bilimsel eğitim metotları ile Işın Eğitim Kurumları sizi başarıya taşıyor. Eğitim olanaklarımız hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu