İşte Adana'nın En İyi Devlet Liseleri

İşte Adana'nın En İyi Devlet Liseleri

4 Haziran’da gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonrası öğrenciler bekledikleri puanlara göre en iyi liselere yerleşmek için araştırmalarını sürdürüyor. Ortaokulların 8'inci sınıflarındaki 1 milyon 246 bin 429 öğrencinin başvurduğu sınavın sonucu 26 Haziran’da açıklanacak. Sonuçlar duyurulduktan sonra tercih süreci başlayacak. Öğrenciler aldıkları puanlara göre liselere kayıt yaptıracak.

Peki, Adana’nın en nitelikli liseleri hangileri? Öğrenciler ve velilerin en çok merak ettiği bu sorunun cevabını araştırdık…

Adana’nın en iyi 5 devlet lisesi şu şekilde sıralanıyor: Adana Fen Lisesi, Seyhan Borsa İstanbul Fen Lisesi, Adana Anadolu Lisesi, ÇEAŞ Anadolu Lisesi, İsmail Safa Özler Anadolu Lisesi.

Adana Fen Lisesi

Türkiye’nin en başarılı eğitim kurumlarından biri olan Adana Fen Lisesi’nin 2022 taban puanı 481.29, yüzdelik dilimi 0.39’dur. Kuruluş tarihi 1909 yılına kadar uzanan ve 1987’den bu yana Adana Fen Lisesi olarak eğitim-öğretime devam eden bu gözde kurum, her yıl Türkiye’nin başarılı üniversitelerine gönderdiği öğrencileriyle öne çıkıyor.

Seyhan Borsa İstanbul Fen Lisesi

Adana’nın önemli eğitim merkezlerinden Seyhan Borsa İstanbul Fen Lisesi’nin 2022 yılı taban puanı 472.787, yüzdelik dilimi 0.96’dır. 1909 yılından günümüze değişik isimler ve işlevlerle hizmet sunan ve 2015’te Fen Lisesi'ne dönüştürülen bu saygın kurum, eğitimine Seyhan İMKB Fen Lisesi olarak devam ediyor. Pansiyon imkânı olan okul aynı zamanda sahip olduğu mükemmel fiziki donanımla tercih ediliyor.

Adana Anadolu Lisesi

2022 taban puanı 462.267, yüzdelik dilimi 1.66 olan Adana Anadolu Lisesi eğitimdeki başarılarıyla dikkat çekiyor. 1975’de ‘Maarif Koleji’ olarak eğitime başlayan ve aynı dönemde Anadolu Lisesi’ne dönüştürülen okul güçlü bir kadroya sahip. Adana Anadolu Lisesi, akademik başarılarıyla öğrencilerin yoğun şekilde gitmek istedikleri seçeneklerin başında yer alıyor.

ÇEAŞ Anadolu Lisesi

1992’de eğitim- öğretime başlayan ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nin 2022 yılı taban puanı 451.317, yüzdelik dilimi 2.71’dir. Yetiştirdikleri nitelikli öğrencilerle kentin ‘gurur’ kaynaklarından biri haline gelen ÇEAŞ Anadolu Lisesi başarı grafiğini her geçen yıl daha da yükseltiyor.

İsmail Safa Özler Anadolu Lisesi

Temelleri 1986’da atılan İsmail Safa Özler Anadolu Lisesi’nin 2022 yılı İngilizce taban puanı 444.448, yüzdelik dilimi ise 3.38’dir. Almanca ve İngilizce eğitimiyle tanınan okulda milli değerlere bağlı, insan sevgisiyle dolu, özgür fikirli ve çağdaş bireyler yetiştiriliyor.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu