Deprem Bölgesinde YKS Başvuruları 2 Katına Çıktı

Deprem Bölgesinde YKS Başvuruları 2 Katına Çıktı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, deprem bölgesinde YKS başvurularının ücretsiz olması ve bu bölgedeki üniversitelere yüzde 25 ek kontenjan verilmesi nedeniyle YKS başvurularının 2 katına çıktığını bildirdi.

Ersoy, Gaziantep ve Şanlıurfa'da YKS için yapılan koordinasyon toplantılarına katıldı. Temel Yeterlilik Testi'nde 3 milyon 528 bin, Alan Yeterlilik Testleri'nde 2 milyon 500 bin, Yabancı Dil Sınavı'nda da 358 bin civarında başvuru olduğunu aktaran Ersoy, şunları söyledi: “Sınava başvurular, deprem bölgesinde yaklaşık 2 katına çıktı. Deprem bölgesi başta olmak üzere, Türkiye genelinde YKS’nin sağlıklı bir şekilde yapılması için uğraşıyoruz. Geçen yıl YKS’ye başvuranların sayısı 3 milyon 228 bindi. Bu yıl ise 3 milyon 500 binin üzerinde başvuru oldu. Deprem bölgesindeki 11 ilde geçen yıl başvuru sayısı 550 bindi, bu yıl ise 900 bine yakın başvuru yapıldı. Aday sayısındaki artışta deprem bölgesi için sınav başvurularının ücretsiz olmasının ve bu bölgedeki üniversitelere yüzde 25 ek kontenjan ayrılmasının da etkisi oldu. Biz de ÖSYM olarak, YKS’de elimizden gelen tüm tedbiri almak için bu bölgedeyiz."

Barınma ve Yol Yardımı Desteği

Ersoy, yaşanan depremler nedeniyle bulunduğu ilden farklı bir şehirde sınava girecek az sayıda öğrenci bulunduğunu belirterek, “Deprem bölgesinde başvuru sayısının fazla olması, binaların bazılarının hasar almış olması ve kapasite yetersizliği dolayısıyla kısıtlı sayıda adayı bölge dışına göndermek zorunda kaldık. Farklı şehirlerde sınava girecek öğrenciler ve bir refakatçisi için yol ve barınma yardımı verilecek.” dedi.

Seneye 400 Bin Ek Aday Başvurusu Bekleniyor

Ersoy, YKS aday başvuru sayısında gelecek sene de artış beklediklerini dile getirerek, şöyle konuştu: “Gelecek sene 400 bin kişi artacak. Dolayısıyla bu seneki sınav, bir nevi gelecek senenin provası olacak. Ayrıca bu yıl bazı binalar hasarlı, bazı binalar yıkılacak. Önümüzdeki yıl bu binaların bir kısmı onarılmış ve sınava elverişli hale gelmiş olacak. Yani seneye buradan diğer bölgelere muhtemelen öğrenci göndermeyeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu