YKS'de 34 Yaş Üstü Kadınlara Özel Kontenjan

YKS'de 34 Yaş Üstü Kadınlara Özel Kontenjan

YKS’ye sayılı günler kaldı. YKS'nin Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 527 bin 463, Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 573 bin 136, Yabancı Dil Testi'ne (YDT) 338 bin 14 kişi başvurdu. Bu yıl YKS’ye giren 34 yaş üstü kadınlar için özel kontenjan ayrılacak.

YKS'nin ilk oturumu olan TYT, 17 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te yapılacak. Sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimlerinden toplam 120 soru sorulacak.

YKS’nin ikinci oturumu olan AYT ise 18 Haziran Pazar günü saat 10.15'te yapılacak. Sınavda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden toplam 160 soru sorulacak.

YKS’nin üçüncü oturumu olan YDT ise 18 Haziran Pazar günü saat 15.45'te yapılacak. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça yapılacak sınavda, adaylara başvuruda bulundukları yabancı dilin soru kitapçığı verilecek.

34 Yaş Üstü Kadınlara Özel Kontenjan

YKS’de 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 34 yaşını doldurmuş olan kadınlar için de özel bir uygulama yapılacak. Devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans programlarında 34 yaş üstü kadınlar kontenjanı ayrıldı. Bu kontenjandan daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayan kadınlar faydalanabilecek. Daha önce bir ön lisans programından mezun olan kadınlar, yalnızca lisans programları için ayrılan kontenjanları seçebilecek.

Depremzedelere Yüzde 25 Ek Kontenjan

YÖK, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen öğrenciler için de yeni uygulama yapacak. Deprem bölgesinde ikamet eden adaylara, kendi şehirlerindeki üniversitelere yerleşirken genel kontenjanda bir eksiltmeye gitmeden yüzde 25 oranında ek kontenjan ayrıldı. Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal ve Osmaniye Korkut Ata üniversiteleri bu kapsama alındı.

Ayrıca vakıf üniversitelerindeki programlara kanunda belirtilen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsam dışında olmak üzere depremzede adaylar için 1'er kontenjan ayrılacak.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu