Son Yılların En Kolay LGS Sınavı Tamamlandı

Son Yılların En Kolay LGS Sınavı Tamamlandı

4 Haziran Pazar günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2023 LGS geride kaldı. Ülke genelinde bir milyondan fazla sekizinci sınıf öğrencisinin yarıştığı sınavı uzmanlar nasıl değerlendirdi? Işın Eğitim Kurumları, 2023 LGS’ye dair uzman yorumlarını sizler için derledi.

LGS sonrası hem öğrenciler hem de uzmanlar sınavın beklenenden kolay olduğunun altını çizdi. Özellikle matematik sorularının kolaylığı dikkat çekti. Buna karşın Türkçe testi sınavın belirleyicisi konumunda. Uzun metinler öğrencilerin dikkatini ve sabrını bir hayli zorladı. Uzmanlar bu yıl bütün sorulara doğru yanıt veren şampiyonların sayısının artacağı yönünde tahminde bulundu.

İki oturum şeklinde uygulanan sınavın nispeten kolay olması bekleniyordu. Çünkü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketinden olumsuz etkilenen öğrenciler düşünülerek sınavın daha kolay olmasına karar verdiklerini duyurmuştu. Bununla birlikte sekizinci sınıfın ikinci dönem konularına sınavda yer vermeyeceklerini de belirtmişti. Ancak sınav beklenenden de kolaydı. Matematik testinde eleyici nitelikte birkaç soru yer aldı. Fen Bilimleri testi matematiğe kıyasla daha zordu. Ancak belirleyici faktör uzun metinlerin yer aldığı Türkçe testiydi.

LGS Türkçe

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamanın ardından paragraf sorularının kısalacağı beklenmişti. Ancak pek de beklendiği gibi olmadı. Çeldirici sorular olmakla birlikte sorular net bir dille yazılmıştı. Yani düzenli bir okuma alışkanlığı olan öğrenciler herhangi bir ikileme düşmeden soruları yanıtlayabildiler. Ancak odağını canlı tutma becerisi olan, sabırlı davranan öğrenciler daha başarılı oldu.

LGS Din Kültürü

Din Kültürü soruları ise orta ve zor düzeydeydi. Verilen hadis, ayet veya başka dini metinlerin değindiği esas noktayı kavrayabilen, doğru yorumlayıp doğru çıkarımlar yapabilen adaylar başarı sağladı. Bilgi temeli olmayan adayların ise soruları çözmesi zordu.

LGS Matematik

Matematik testinde bu yıl soru metinleri yalın ve sadeydi. Bununla birlikte görsel şemaların kullanıldığı sorular bolca yer aldı. Sorular geçtiğimiz yıllara kıyasla kolaydı. Çözümü uzun zaman alacak ve adayların yıpranmasına neden olacak sorulardan sadece birkaç tane vardı. Cebirsel İfadeler ve Olasılık soruları ayırt edici, eleyici nitelikteydi.

LGS İngilizce

İngilizce testinde özellikle kelime bilgisi güçlü olan adaylar öne çıktı. Sorular dikkat ve titizlik gerektiriyordu. İngilizce testinde diyalog sorularının fazlalığı da dikkatlerden kaçmadı.

LGS İnkılap Tarihi

İnkılap Tarihi soruları ünite ve kazanımlara göre dengeli biçimde hazırlanmıştı. Soru metinlerinin geçmiş yıllardaki sınavlara göre daha uzun olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bilgi temelli sorular olmakla birlikte aynı zamanda konular arasında bağ kurma ve çıkarım yapabilme becerisi de test edildi.

LGS Fen Bilimleri

Sınavın zorlayıcı testlerinden biri olan Fen Bilimlerinde bilimsel metinleri ve yönergeleri dikkatle okuyup, verilen deney düzeneklerini ve grafikleri doğru yorumlayabilme becerisi öne çıktı.

Siz de YKS ve LGS’de başarılı olup hedeflerinize güçlü adımlarla ilerlemek istiyorsanız Işın Eğitim Kurumları ile tanışıp kazananlar kulübüne dahil olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu