LGS'de Puanlar Yükseldi, İstenen Okullara Girmek Zorlaştı

LGS'de Puanlar Yükseldi, İstenen Okullara Girmek Zorlaştı

LGS’de tercih dönemi devam ediyor. Bu yıl LGS’de 8. sınıfın ikinci dönem konuları yer almadı ve sınav geçmiş yıllara göre daha kolaydı. Sınavda 562 kişi birinci olurken, sıralamalarda yığılma meydana geldi. Dolayısıyla yüksek puan alan öğrencilerin istedikleri okullara girmesi zorlaştı.

Uzmanlar, LGS tercihlerinin yüzdelik dilime göre yapılması konusunda öğrencileri uyarıyor. Uzmanlara göre; geçen sene 3 yanlış yapan öğrencinin girdiği okula bu yıl aynı puandaki öğrenciler giremeyecek. Bunun nedeni ise geçen yılki öğrencinin sıralamasının daha yüksek olması. Öğrencilerin puanlarının yüksek olmasına karşın yüzdelik dilimleri geçmiş yıllara göre daha düşük geliyor. Dolayısıyla tercihlerin puanlara değil, sıralamaya göre yapılması gerekiyor. Tercih edilecek okulun geçen yılki yüzdelik dilimi çevresinde tercih yapılması gerekiyor.

Nakil süreçleri başladığında da yüzdelik dilimlerin biraz daha rahatlaması bekleniyor. Böylece öğrenciler, şu an yerleşemedikleri okullara yerleşebilecek.

LGS’de tercih dönemi 19 Temmuz Çarşamba günü bitiyor. Nakiller için ilk başvurular 24-28 Temmuz, ikinci aşama ise 31 Temmuz-4 Ağustos tarihlerinde alınacak.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu