LGS’ye Üç Gün Kala Ne Yapmak Gerekiyor?

LGS’ye Üç Gün Kala Ne Yapmak Gerekiyor?

Bir milyonu aşkın öğrencinin hayallerindeki liseye yerleşebilmek için kıyasıya yarışacağı 2023 LGS maratonunda sona doğru yaklaşıyoruz. Öğrenciler ve aileleri için heyecan dolu bekleyiş sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi şekilde düzenlenecek olan sınav öncesi adaylar ne yapmalı? Uzmanların öğrencilere tavsiyelerini Işın Eğitim Kurumları sizler için derledi.

Sosyalleşmeye Zaman Ayırın

Sınav baskısından uzaklaşmak için sosyal çevrenize zaman ayırabilirsiniz. Sınava üç gün kala kendinizi daha çok hırpalamanızın bir anlamı yok. Konu tekrarları yapabilir ve seviyenizden emin olabilirsiniz. Ancak aylardır uğraşıp da yapamadığınız konular için kendinizi yıpratmanızın bir faydası olmaz. Bu durum aksine öz güveninizi zedeleyecek ve kendinize karşı bir yetersizlik duygusuna kapılmanıza neden olacaktır.

Nefes Egzersizleri Yapabilirsiniz

Sınav sürecinde bedeninizi ve zihninizi motive etmek en az konulara çalışmak kadar önemlidir. Beden ve zihin koordinasyonunuzu sağlamalı, bunun için nefes ve gevşeme egzersizleri yapmalısınız. Bu sayede sizi etkisi altına alan stres ve baskı unsurları ile daha iyi mücadele edebilirsiniz. Sınava bu kadar az zaman kala yaşantınızda büyük farklılıklar yaratmayın. Olabildiğince yaşam rutininize sadık kalın. Uyku ve beslenme düzeninizi olduğu gibi devam ettirin. Bedensel ve zihinsel konsantrasyonunuzu sağlamak için meditasyon tekniklerine başvurabilirsiniz. Unutmayın ki sizi en iyi motive edecek kişi yine sizsiniz.

Aileler Nasıl Davranmalı

LGS öncesi öğrenci yeterince stres altındayken onda yeni kaygılar yaratmamaya dikkat edilmeli. Kalabalık aile toplantıları ile öğrencinin konsantrasyonu dağıtılmamalı ve öz güvenini kıracak cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır. Evde mümkün olduğunca normal bir yaşantının sürmesi gerekir. Çocuğunuzun beslenmesi ve uykusuna dikkat etmeniz ve ona kendisini güvende hissettirmeniz yeterlidir.

Sınav Öncesi Beslenme

Sınav zamanı yaklaştıkça öğrencinin psikolojisi kadar bedeni de hassas hale gelir. Bu yüzden normal şartlarda bile tüketmediği gıdalardan kaçınması gerekir. Mümkün olduğunca evde yemek yemesi, paketli gıdalardan ve fastfood besinlerden uzak durması faydalıdır. Uyku kalitesine zarar verecek düzeyde kafein almamalı, badem, fındık ve ceviz gibi kuru yemişler tüketmelidir. Gece geç saatlerde yeme alışkanlığı terk edilmeli ve öğünlerin muhakkak düzene sokulması gerekir.

Kendinizi Motive Edecek Cümleler Kurun

İnsan beyni aşırı stres altındayken sürekli olumsuz düşüncelerin pençesine sürüklenir. Kendinizi yapamayacağınıza, başarısız olacağınıza ikna etmekten vazgeçin. Aksi taktirde çok iyi olduğunuz ve normalde hata yapmayacağınız konularda bile hata yaparken bulabilirsiniz. Bu yüzden kendini aşağı çekecek cümlelerden kaçının. Bunun yerine dikkatinizi toplayabilirseniz her soruyu çözebileceğinizi, zamanı doğru yönetirseniz amacınıza ulaşabileceğinizi kendinize sık sık hatırlatın.

Zorlu LGS maratonunda gelişmelerden anında haberdar olmak için Işın Eğitim Kurumları blog sayfasını takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu