YKS Adayları Sonuçları Açıklandıktan Sonra Neler Yapmalı?

YKS Adayları Sonuçları Açıklandıktan Sonra Neler Yapmalı?

17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 20 Temmuz'da açıklanıyor. Üniversite adaylarının gözü ÖSYM’den gelecek “Açıklandı” haberinde. Peki sınav sonuçları açıklandığında neler yapılmalı?

1. Puanları İnceleyin

Sınav sonucunuzu öğrendikten sonra, YKS puanlarınızı inceleyin. Her sınavın puanlarına ve genel puanınıza bakın. Böylece hangi üniversitelere başvurabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

2. Hedeflerinizi Kontrol Edin

Sınav sonuçlarınızı gözden geçirirken hedeflerinizi kontrol edin. Okumak istediğiniz üniversite ve bölümleri belirleyin.

3. Üniversiteleri Araştırın

Sınav sonuçlarınıza göre, başvurmayı düşündüğünüz üniversiteleri araştırın. Üniversitelerin bölümleri, eğitim kalitesi, kampüsteki imkanlar, mezunlarının istihdam olanakları gibi unsurları göz önüne alarak size uygun olanı seçin.

4. Tercih Listesi Hazırlayın

Başvurmak istediğiniz üniversite ve programlardan oluşan tercih listesi hazırlayın. Bu listede başarı sıralamalarına ve kontenjanlara dikkat edin.

5. Başvuru Sürecini Takipte Olun

Tercih sürecinde Tarihleri kaçırmamak için ÖSYM’nin duyurularını takipte olun. İstenen belgeleri zamanını geçirmeden hazırlayın.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu