YKS Öncesi Önemli Uyarılar: Dinlenmeye ve Uyku Düzenine Dikkat!

YKS Öncesi Önemli Uyarılar: Dinlenmeye ve Uyku Düzenine Dikkat!

YKS, bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Uzmanlar, sınava iki gün kala önemli uyarılarda bulunarak, öğrencilere dinlenme ve uyku düzenine dikkat etmelerini ve son gün soru çözmemelerini tavsiye ediyor.

YKS’nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 17 Haziran 2023 Cumartesi günü; YKS’nin ikinci oturumu Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 18 Haziran 2023 Pazar günü yapılacak.

Sınava iki gün kala uzmanlardan öneriler geldi. YKS’nin, gençlerin bundan sonraki yaşam planlarını büyük ölçüde etkileyeceğine dikkat çeken uzmanlar, YKS’ye psikolojik, duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak da hazırlanmak gerektiğini söylüyor.

Uyku Düzeni Oluşturun

Sınavdan önceki hafta genel tekrar yapılarak deneme sınavları ve çıkmış soruları çözmek gerekiyor. Sınava son bir hafta kala dinlenmek, sevilen faaliyetlere zaman ayırmak motivasyonu arttırma konusunda önemlidir. Uyku da zihinsel performansa etki edeceği için sınava hazırlanan gençlerin uyku düzeni oluşturmaları gerekiyor. Sınav sabahı zinde uyanabilmek için de uyku düzeni önemlidir.

Tartışmalardan Kaçının

Sınava daha sakin ve huzurlu girebilmek için gençlerin çevrelerindeki kişilerle tartışmaya girmekten kaçınması önemlidir. Yakınlarının desteğini hissetmek, güvendikleri kişilerle kaygılarını, umutlarını, hayallerini paylaşmak üniversite adaylarının kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Son Gün Soru Çözmeyi Bırakın

Olumlu ve rahatlatan düşünceler ile umut verici gelecek hayallerini düşünmek adayı rahatlatabilir. Sınava bir gün kala soru çözülmemeli, ders çalışılmamalıdır. Adaylar, sevdikleri aktiviteleri ya da hafif tempoda yürüyüş ve egzersiz yapabilir.

Nefes Çalışmaları Yapın

Adaylar, geriye yaslanarak burnundan derince nefes alıp ve nefesi bir süre tuttuktan sonra ağzından yavaşça vererek kendilerini rahatlatabilir. Hatta sınav sırasında da gergin hissettiğinde nefes çalışmaları yapabilir.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu