YKS Tercih Kılavuzunda Bir İlk! YÖK’ten Gelen Açıklamanın Detayları

YKS Tercih Kılavuzunda Bir İlk! YÖK’ten Gelen Açıklamanın Detayları

Yükseköğretim Kurumu YÖK, 2024 YKS’ye giren ve tercih yapacak olan adayları yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Bilindiği gibi adaylar her yıl puanlarına göre Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlarını gösteren Tercih Kılavuzunu inceleyerek tercih yapıyorlardı. Bu yıl kılavuzda ilk kez bazı lisans ve önlisans programlarında TYÇ logosu yer alacak. İlk kez gerçekleşecek olan bu durum YÖK tarafından ilan edildi. Peki bu logo ne anlama geliyor? TYÇ logosu neden önemli? Adana’da YKS başarısına giden yol Işın Eğitim Kurumları, YKS tercihlerinde adayları bekleyen yeniliği sizler için anlattı.

Yükseköğretim Kurulu YÖK’ten gelen açıklamada yer alan bilgilere göre Türkiye’de aktif olarak faaliyet yürüten 109 üniversiteden 894’ü lisans, 4’ü ise önlisans olmak üzere toplamda 898 program tercih kılavuzunda TYÇ logosu ile birlikte bulunacak.

TYÇ Logosu Kullanım Hakkı Nasıl Alınıyor?

Avrupa Yükseköğretim Alanı AYA ile YÖK uyum sağlamak adına bazı çalışmalar yürütüyor. Bunlardan birisi de TYÇ… 23 Aralık 2021 itibari ile belirlenen bazı kriterleri karşılayan yükseköğretim kurumları TYÇ logosu kullanmaya hak kazanıyor.

Bu hakkı elde eden Yükseköğretim programları mezunlarına verdikleri mezuniyet belgesinde TYÇ logosunu kullanabiliyorlar. Bunun incin bu programın Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından veya yetkilendirilen bir başa kurul tarafından akredite olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra Mesleki Yeterlilik Kurumunun yönettiği Türkiye Yeterlilikler Veri Tabanında bu lisans veya önlisans programının da bulunması gerekiyor. Son olarak YÖK’ün değerlendirmesi ile birlikte TYÇ kurulu tarafından uygun görülen yükseköğretim programları TYÇ logosunu kullanmaya hak kazanıyor.

TYÇ Logosu Neden Önemli?

TYÇ logosu özellikle eğitim hayatlarına veya iş yaşantılarına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler için büyük bir önem arz ediyor. Zira TYÇ logosu, öğrencilerin aldıkları diplomanın yurt dışındaki kurumlar tarafından daha hızlı ve kolay biçimde tanınmasını sağlıyor. Bu sayede öğrenciler yurt dışında daha rahat iş bulabiliyorlar. Bununla birlikte yükseköğretim staj yeterlilikleri de karşılıklı olarak doğrudan tanınabiliyor. Özetle TYÇ logosu hem dikey hem de yatay öğrenci hareketliliğini arttıran, kolaylaştıran ve hızlandıran bir etken.

2024 YKS tercih ve yerleştirme süreçlerine dair gelişmelerden anında haberdar olmak için Işın Eğitim Kurumlarını takip etmeye devam edin.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu