YKS Tercihi Yaparken Dikkat: İşte 7 Hata

YKS Tercihi Yaparken Dikkat: İşte 7 Hata

YKS tercih süreci bugün sona eriyor. Ancak hala tercih yaparken kararsızlık yaşayan birçok aday var. İşte YKS tercihlerinde en sık yapılan 7 hata...

1- AYRINTILI ARAŞTIRMA: Tercih etmek istediğiniz üniversite ve programları ayrıntılı şekilde araştırın.

2- ÖZEL KOŞULLARA DİKKAT: ÖSYM’nin yayımladığı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda bazı yükseköğretim programları için özel koşullar yer alıyor. Dikkat edilmediğinde tercihlerde özel koşul gerektiren bölümlerle ilgili hatalar yapılabiliyor.

3- PUANA GÖRE TERCİH YAPMAYIN: Tercih yaparken puana göre değil, başarı sırasına göre tercih yapmak gerekiyor.

4- İSTEK SIRASINA GÖRE TERCİH YAPIN: Tercihleri istek sırasına göre yapmak önem taşıyor. İstek sırasına göre tercih yapılmadığında, aday istemediği bölüme yerleşebiliyor.

5- YATAY VEYA DİKEY GEÇİŞE GÜVENMEYİN: Yatay ya da dikey geçişin zor bir uygulama olduğunu unutmayın. Üniversitelerde bunun için kontenjan az ve puanları yüksek olabiliyor. Yatay veya dikey geçiş düşüncesiyle tercihte bulunmayın.

6- PROGRAMIN YILINA TAKILMAYIN: Üniversitelerde bölümler çoğunlukla 2 veya 4 yıllık oluyor. 2 yıllık programlara önyargılı yaklaşmayın, kimi zaman bu bölümlere daha fazla ihtiyaç olabiliyor.

7- EK YERLEŞTİRME YANILGISINA DÜŞMEYİN: Bazı adaylar, genel yerleştirmede yerleşemezse ek yerleştirmede yerleşeceği düşüncesiyle puanından yüksek yerleri yazabiliyor. Ancak ek yerleştirmede adayları cezbetmeyen bölümler kalabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu