YKS Tercihleri Başladı, Üniversite Kontenjanları…

YKS Tercihleri Başladı, Üniversite Kontenjanları…

2023 YKS tercih işlemleri bugün (27 Temmuz) saat 11.00 itibariyle başladı. Tercih süresi 8 Ağustos’ta sona erecek.

2023 YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM'den yapılan açıklamada, YKS tercih işlemlerinin bugün saat 11.00 itibariyle başladığı ve adayların tercihlerini 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekleri bildirildi.

2023 YKS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Adaylar tercihlerini ÖSYM’nin “ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle yapabileceği gibi, ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından da yapabilecek. Tercihler, başvuru merkezlerinden alınmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen tercihler işleme alınmayacak.

Tercih süresi, 8 Ağustos Salı günü saat 23.59’da bitecek.

2023 YKS Tercih Ekranı İçin Tıklayın

2023 Üniversite Tercih Kılavuzu Yayımlandı Mı?

ÖSYM, üniversitelerin güncel kontenjanları, taban puanları ve başarı sıralamalarının yer aldığı YKS Tercih Kılavuzu’nu da yayımladı. Adayların tercihlerini kılavuzda yer alan bilgilere göre yapmaları gerekiyor.

2023 YKS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

Üniversite Kontenjanları Belli Oldu Mu?

2023 eğitim-öğretim yılı için üniversitelerde toplam 1 milyon 111 bin kontenjan bulunuyor. Bu kontenjanların 388 bini ön lisans, 465 bini de lisans bölümlerini kapsıyor. Uzaktan öğretim ve açık öğretim kontenjanlarıyla bu sayı 1 milyon 61 bin oluyor. Ayrıca bu yıl şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra depremzedeler ve 34 yaş üstü kadınlar için de toplam 50 bin kontenjan ayrıldı.

Sosyal Medyada Paylaş
Talep Formu